V košíku nejsou žádné položky.

Vyzkoušejte

Co je špatného na kupování padělaného zboží? Daleko více, než si myslíte

Pořídili byste si rádi oblečení, elektroniku nebo třeba mixér NutriBullet za zlomek maloobchodní ceny? To nejste sami. Poptávka spotřebitelů podstatně zlevněného značkového zboží zajišťuje podvodným prodavačům výborně fungující obchod s produkty, které vypadají jako ty z originálního obchodu. Ačkoli se může zdát, že je toto zboží výhodnou koupí, skryté náklady jsou ohromující.

Pořídili byste si rádi oblečení, elektroniku nebo třeba mixér NutriBullet za zlomek maloobchodní ceny? To nejste sami.

Poptávka spotřebitelů podstatně zlevněného značkového zboží zajišťuje podvodným prodavačům výborně fungující obchod s produkty, které vypadají jako ty z originálního obchodu. Ačkoli se může zdát, že je toto zboží výhodnou koupí, skryté náklady jsou ohromující.

Padělané výrobky stojí globální ekonomiku zhruba 250 miliard dolarů (6 bilionů korun) ročně. Tato částka se promítá do ušlých příjmů legitimních módních podniků a jejich zaměstnanců — a v důsledku toho do počtu nevytvořených pracovních pozic.

Výroba, distribuce a prodej padělaného zboží jsou nezákonné a neetické. Kupování padělků značkových výrobků (zboží, které nese značkové logo nebo štítek a nebylo vyrobeno danou společností) porušuje práva duševního vlastnictví návrháře.

Náklady pro příznivce padělaného zboží

Kupování padělaných výrobků není zločin bez obětí.

  • Kupující zbavuje návrháře a další držitele autorských práv příjmů z jejich práce a nespravedlivě přenáší tyto zisky na jiné osoby.
  • Padělané zboží podkopává inovace, poškozuje spotřebitele i podniky. Proč by měli talentovaní návrháři vytvořit úžasnou kabelku nebo obal na iPhone, když nemohou sklidit finanční odměnu za svoji kreativitu?
  • Padělatelé „neplatí daně, což v důsledku znamená méně peněz pro školy, nemocnice, parky a další společenské programy ve vašem městě,“ uvádí International AntiCounterfeiting Coalition (IACC), nezisková organizace, která se věnuje ochraně duševního vlastnictví.
  • Protože se většina padělaného zboží vyrábí v manufakturách vedených skupinami organizovaného zločinu, zisky často podporují teroristické skupiny, pašeráky drog, sexuální překupníky a pouliční gangy. Manufaktury jsou na druhé straně notoricky známé pro porušování pracovněprávních předpisů pro dětskou práci a základních lidských práv a mnozí pracovníci jsou vykořisťováni prostřednictvím systému nevolnictví, určité formy moderního otroctví.

Samozřejmě, jen málo spotřebitelů chce dotovat organizovaný zločin. Většina z nich si jednoduše neuvědomuje, že to je přesně to, co dělají, když kupují zboží s logy nebo pirátská DVD od prodejců, kteří účtují minimální ceny za zboží, které má být pravé.

Není to jen móda: smrtící padělky

Tento problém se neomezuje pouze na padělané značkové oblečení. Jen tak pro začátek lze říct, že existují také padělané léky, spotřební elektronika, díly počítačové techniky a software, automobily a automobilové díly, motocykly, náhradní díly pro letadla, kompaktní disky, DVD, hračky, hodinky a šperky.

Některé padělky jsou nebezpečné nebo ještě hůře. Padělané léky, které mají údajně léčit rakovinu, HIV a malárii v minulosti vedly k úmrtí, a stejně tak tomu bylo s padělanou elektronikou, airbagy do vozidel, kosmetikou, dětskou výživou a dalšími potravinami.

Na rozdíl od pravých produktů nejsou padělky kontrolovány ani regulovány vládními orgány, takže spotřebitelé nemají žádné záruky bezpečnosti ani účinnosti. Postihy za padělání chrání spotřebitele —a legitimní pracovní pozice a odvětví po celém světě.

Dávejte si pozor, spotřebitelé - a uvědomte si

Spojené státy se svými obrovskými trhy zůstávají nadále hlavní destinací pro falešné zboží.

Federální agenti tvrdě pracují na tom, aby zablokovali zboží na hranicích a ve fiskálním roce 2014 zadrželi zboží za 1,2 miliardy dolarů.  Oblečení a doplňky se ten rok zařadily na první místo na seznamu 10 nejčastěji zadržených komodit ministerstva vnitřní bezpečnosti USA.

Luxusní padělané zboží se také prodává po internetu, často prostřednictvím internetových stránek zpracovaných tak, aby vypadaly jsou legitimní maloobchody.

Nakupování na těchto nelegálních internetových stránkách vás může přijít draho.

Nákup na nelegálních internetových stránkách vás vystavuje riziku krádeže identity a podvodů s kreditními kartami, pokud obchodníkovi s padělaným zbožím poskytnete své informace, říká IACC, a „stahování nebo streamování z nelegálních internetových stránek vás může vystavit riziku malwaru, který může ukrást vaše osobní informace nebo údaje z vaší kreditní karty.“

Spotřebitelé padělaného zboží jsou také vystaveni riziku pokuty nebo dokonce vězení.

„Ve Francii a Itálii může trest za zakoupení padělaného výrobku dosáhnout až 300 tisíc eur (322 176 dolarů) a ve Francii může jít dokonce i o trest odnětí svobody,“ dodává Susan Scafidi, expertka na mezinárodní právo v oblasti módy, která řídí Fashion Law Institute (Institut práva v oblasti módy) na právnické fakultě Fordham University v New Yorku.

Podle blogu nepaliaustralian dostal turista pokutu 1 450 dolarů za to, že v Itálii koupil padělanou kabelku Louis Vuitton za 10 dolarů. Na blogu se uvádí, že „policisté, kteří se účastnili zákroku proti obchodování s padělaným zbožím, pozorovali transakci dalekohledem“.

Spojené státy soustředí úsilí svých složek vymáhání práva „na stranu nabídky namísto strany poptávky; to znamená, že se soustředí na výrobce a maloobchodníky spíše než na spotřebitele,“ říká Scafidi. „Je však protizákonné přivézt do Spojených států více než jeden kus padělaného zboží na třídu zboží — to znamená více než jednu falešnou kabelku nebo jedny falešné sluneční brýle.“ „jakékoli větší množství může být považováno za nezákonné obchodování.“

Jak rozpoznat padělek

Pokud si nejste jisti, zda je zboží pravé nebo padělané, navštivte Authentics Foundation, mezinárodní neziskovou skupinu, která si klade za cíl vzdělávat spotřebitele o spojení mezi obchodováním s padělky a trestnou činnosti. Kromě přehledu zpráv zaměřených na boj proti obchodování s padělky nabízí stránky informace týkající se toho, jak rozpoznat padělky a jak se vyhnout podvodům.

Jak poznat padělaný NutriBullet, najdete v tomto článku.

Zdroj: https://share.america.gov/whats-wrong-with-buying-counterfeit-goods/